SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


GRUDZIEŃ 2010 Bezpieczne prezenty pod choinką

W okresie przedświątecznym, gdy gwałtownie rośnie sprzedaż zabawek, Komisja Europejska przypomina o konieczności zwracania uwagi na jakość wyrobów, które potem staną się prezentami dla najmłodszych. KE przygotowała specjalną z ulotkę na temat bezpiecznych zabawek, która została opracowana we współpracy z RAPEX (Europejski System Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych).

Komisja Europejska ściśle współpracuje z krajowymi służbami czuwającymi nad jakością sprzedawanych produktów by mieć pewność, że zabawki obecne na wspólnym rynku UE są bezpieczne. Dzięki działalności RAPEX-u te zabawki, które stwarzają zagrożenie i zostaną zauważone w sprzedaży, mogą być szybko wycofane z półek we wszystkich krajach Unii.

Komisja przywiązuje także coraz większą wagę do jakości sprowadzanych produktów, współpracując przy tym z największymi krajami-eksporterami oraz służbami celnymi – celem tych działań jest zminimalizowanie ilości niebezpiecznych produktów przekraczających granice UE.

Jednak żadne przepisy nie zminimalizują ryzyka do zera, potrzebne jest rozwijanie świadomości konsumentów, przede wszystkim rodziców. Właśnie z tego powodu KE przygotowała ulotkę we wszystkich oficjalnych językach UE zawierającą praktyczne porady, jak wybrać bezpieczną zabawkę i w jaki sposób ją użytkować by narażać zdrowia swojego dziecka. Oto niektóre z nich:

Wybierając zabawkę:

  • Zabawki kupuj zawsze w godnych zaufania sklepach i internetowych portalach.
  • Przeczytaj wszystkie ostrzeżenia i instrukcje.
  • Wybieraj zabawki odpowiednie do wieku dziecka, jego zdolności i poziomu umiejętności.
  • Nie kupuj zabawek z małymi odłączanymi częściami dzieciom w wieku poniżej 3 lat.

Po kupieniu zabawki:

  • Przestrzegaj dokładnie instrukcji właściwego montażu i użytkowania zabawki.
  • Przechowuj w bezpiecznym miejscu instrukcje i informacje umieszczone razem z zabawką w opakowaniu.
  • Zwracaj uwagę na dzieci w czasie ich zabawy – dbaj o to, by dzieci bawiły się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem.
  • Kontroluj zabawki od czasu do czasu pod kątem uszkodzeń lub zużycia.
  • Usuwaj całość opakowania lecz zawsze zachowuj instrukcję.
  • Jeśli wystąpią problemy z bezpieczeństwem zabawki, zawsze informuj o tym producenta lub sprzedawcę, u którego zakupiono zabawkę.

Zobacz całą ulotkę [913 KB] !

Zapoznaj się ze stroną internetową systemu szybkiego informowania UE (RAPEX), która podaje szczegółowe informacje o niebezpiecznych produktach wycofanych z rynku, w tym o zabawkach.
ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK