SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


powiekszenie
15.10.2020 Parlament Europejski przyzna nagrodę dziennikarską im. Caruany Galizii w rocznicę jej morderstwa

Upamiętniając trzecią rocznicę zabójstwa maltańskiej dziennikarki śledczej, Parlament Europejski inauguruje nagrodę za dziennikarstwo odzwierciedlające zasady i wartości UE.

Inauguracja odbędzie się online w piątek 16 października, w godz. 12.30-13.00 czasu środkowoeuropejskiego na stronie Parlamentu Europejskiego na Facebook’u. Zostanie poprowadzona przez Wiceprzewodniczącą PE Heidi Hautulę (Zieloni, Finlandia) oraz posła do PE Davida Casę (EPL, Malta). Dołączy do nich syn zamordowanej dziennikarki - Andrew Caruana Galizia z Malty.

Prelegenci będą także odpowiadać na żywo na pytania publiczności.

Wyróżnienie wybitnego dziennikarstwa UE

Nagroda ma na celu wyróżnienie wybitnego dziennikarstwa, które odzwierciedla wartości i zasady Unii Europejskiej, zapisane w Europejskiej Karcie Praw Podstawowych. Parlament Europejski uważa, że ochrona wolności prasy na całym świecie, a szczególnie dziennikarzy śledczych wykonujących swoją pracę, leży w istotnym interesie społeczeństw demokratycznych.

Mimo tego, że nagroda jest inicjowana i wspierana przez Parlament, będzie zarządzana przez niezależnego europejskiego partnera medialnego, aby chronić niezależność nagrody oraz pracy mediów.

Kolejne kroki

Parlament Europejski rozpocznie wkrótce wybór niezależnej organizacji, w celu ustalenia szczegółowych kryteriów przyznawania nagrody oraz zadecydowania kto zasiądzie w jury. Zaproszenie do składania ofert zostanie ogłoszone przed końcem 2020 roku.

Nominacje do nagrody rozpoczną się w okolicach 3 maja 2021 r. - Światowego Dnia Wolności Prasy. Coroczna ceremonia wręczenia nagród będzie odbywać się około rocznicy śmierci Daphne Caruany Galizii.

Kontekst

Daphne Caruana Galizia była maltańską blogerką i dziennikarką śledczą zajmującą się zwalczaniem korupcji, która zginęła w zamachu bombowym w samochodzie 16 października 2017 r. Zajmowała się dziennikarstwem śledczym, w szczególności relacjonowaniem przypadków korupcji w rządzie, prania brudnych pieniędzy oraz przestępczością zorganizowaną.
facebook