SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


13.02.2024 Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola z wizytą w Polsce

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przyjeżdża do Polski na nieco ponad 100 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Europejczycy pójdą do urn wyborczych między 6 i 9 czerwca. W jednych z największych co do wielkości demokratycznych wyborach na świecie, w których wyłonionych zostanie 720 posłów do PE, uprawnionych do głosowania jest ponad 400 milionów obywateli UE..

„W ostatnich wyborach europejskich do urn poszło 45,68% polskich wyborców. Choć był to imponujący wzrost frekwencji w wyborach o prawie 100% w porównaniu z frekwencją w 2014 r., mam nadzieję, że w tym roku jeszcze więcej Polaków odda swój głos” - powiedziała przewodnicząca PE. 

Obok rozmów z przedstawicielami rządu, ważnym elementem wizyty Roberty Metsoli w Polsce będą dyskusje z młodzieżą. W czwartek przewodnicząca PE spotka się w Senacie z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz wygłosi przemówienie przed Izbą Wyższą polskiego parlamentu. Oprócz tego spotka się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, oraz przedstawicielami rządu: premierem Donaldem Tuskiem, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Następnie uda się na Uniwersytet Warszawski, gdzie weźmie udział w spotkaniu ze studentami, którzy po raz pierwszy będą mogli wziąć udział w wyborach europejskich.

Kolejnym punktem wizyty przewodniczącej PE będzie inauguracja centrum Europa Experience. To multimedialne centra z interaktywnymi narzędziami, otwierane w całej Europie. Obecnie funkcjonują w 10 krajach UE. W Warszawie Europa Experience mieści się w samym centrum miasta, tuż przy stacji metra Świętokrzyska.

Wizytę w Warszawie zakończy wystąpienie w Kolegium Europejskim w Natolinie, gdzie przewodnicząca PE wygłosi główne przemówienie roku akademickiego 2023/2024. Następnie Roberta Metsola uda się do Gdańska, gdzie w piątek spotka się z prezydent miasta Aleksadrą Dulkiewicz oraz legendarnym przywódcą „Solidarności”, byłym prezydentem Polski Lechem Wałęsą. Spotka się tam również z młodzieżą.

Tło

Wizyta Roberty Metsoli w Polsce jest częścią jej podróży po wszystkich państwach członkowskich UE w okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego.

W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. wzięło udział prawie 51% obywateli UE uprawnionych do głosowania - to najwyższy wynik od 20 lat. W porównaniu z poprzednimi wyborami frekwencja wzrosła w 21 krajach. Największy wzrost frekwencji nastąpił w Polsce - wzrosła o blisko 22 punkty procentowe, z 23,83% w 2014 r. do 45,68%.

Każde państwo członkowskie ma określoną liczbę posłów do Parlamentu Europejskiego; od sześciu w najmniejszych państwach członkowskich, takich jak Malta, Luksemburg i Cypr, do dziewięćdziesięciu sześciu w najludniejszych Niemczech. W Polsce 9 czerwca wybranych zostanie 53 europosłów.

Roberta Metsola jest przewodniczącą Parlamentu Europejskiego od 18 stycznia 2022 r. Jest najmłodszą w historii przewodniczącą Parlamentu Europejskiego i trzecią kobietą na tym stanowisku. Pochodzi z Malty, jest członkinią centroprawicowej grupy EPL.

To nie pierwsza wizyta Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego w Polsce, którą odwiedzała już parokrotnie, między innymi podczas powrotu z Kijowa w kwietniu 2022r.

Wielokrotnie wyrażała swoje pełne poparcie dla walki Ukrainy o wolność i demokrację. Była pierwszym i najwyższym rangą politykiem UE, który odwiedził Kijów po inwazji Rosji. Ponadto w imieniu Parlamentu Europejskiego nawoływała do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i wzywała do przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE, co ostatecznie udało się osiągnąć.ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK