SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


19.04.2024 II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej już za nami!

Ponad 100 uczniów z 21 szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego wzięło udział w II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Wspomniane wydarzenie zostało zrealizowane już po raz XIX.

W całej Polsce olimpijskie zmagania uczniów rozpoczęły się w piątek 19.04.2024 r. punktualnie godzinie 10:00. Lubelski etap odbył się w Auli Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości
i Administracji w Lublinie. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 50 pytań wielokrotnego wyboru w czasie jednej godziny. W całej Polsce do II etapu zakwalifikowało się ponad 1600 osób. Laureaci etapu „regionalnego” przystąpią do rozgrywki finałowej, która odbędzie się 27.05.2024 r.

Celem realizowanego przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy w zakresie historii integracji Europy, zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, a także bieżących wyzwań przed jakimi staje sama Unia oraz jej państwa członkowskie.

Olimpiada jest kierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych: liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających oraz dla uczniów innych szkół ponadpodstawowych, a także zawodowych, dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości z przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Dla laureatów trzech pierwszych miejsc są przewidziane nagrody specjalne: wyjazd turystyczny do wybranego przez uczestnika miejsca w Unii Europejskiej. Może to być zwrot kosztów wycieczki z biurem podróży lub zorganizowanej przez samego uczestnika, także z możliwością zabrania we wspólną podróż innej osoby. Organizatorzy przewidzieli następującą wartość tych nagród:


  • miejsce – wyjazd o maksymalnej wartości 10.000,00 złotych;
  • II miejsce – wyjazd o maksymalnej wartości 7.000,00 złotych;
  • III miejsce – wyjazd o maksymalnej wartości 5.000,00 złotych.

Organizatorem Olimpiady na szczeblu krajowym jest Słupski Instytut ds. Młodzieży, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce,  oraz Sieć Informacyjna EUROPE DIRECT w Polsce.

Organizatorem Olimpiady na szczeblu wojewódzkim jest Punkt EUROPE DIRECT – Lublin, działający przy Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw oraz EUROPE DIRECT Lublin WSPA. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie https://gwiezdnykrag.pl/

ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK