SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


08.03.2024 DEBATA OKSFORDZKA pt. „GŁOSUJĘ = DECYDUJĘ”

„GŁOSUJĘ = DECYDUJĘ” to tytuł debaty oxfordzkiej, która odbyła się w dniu 5 marca 2024 r. we wszystkich punktach EUROPE DIRECT w Polsce. Organizatorem debaty w województwie lubelskim były punkty EUROPE DIRECT Lublin oraz EUROPE DIRECT Lublin WSPA.

Dyskusja w formacie tzw. debat oksfordzkich to ustalone zasady, według których dwie strony zwane propozycją i opozycją debatują nad daną tezą. Tezami debat zawsze są twierdzenia, które dają możliwie równą szansę obu stronom na ich obalenie bądź potwierdzenie. Debata oksfordzka ma uczyć cierpliwości i pewności siebie oraz pielęgnować tradycję wzajemnego słuchania czy logicznego podważania argumentów, które wygłaszają oponenci.

Tezą naszej debaty było „Twój głos ma wpływ na przyszłość Unii Europejskiej”. Uczestnikami były dwie drużyny z V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. Zwycięsko z debaty wyszli uczniowie pierwszej ze szkół. Niemniej jednak jury złożone z: dr Marii Mazur – Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, prof. WSPA, doktora Grzegorza Gila – adiunkta w Katedrze Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz Piotra Majchrzaka – Konsula Honorowego Republiki Austrii w Lublinie miało twardy orzech do zgryzienia.

Uczniów do udziału w debacie przygotowali studenci z Koła Naukowego Debat Oksfordzkich UMCS. Nagrodą dla zwycięzców był wyjazd do Warszawy i wizyta studyjna w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej połączona ze zwiedzaniem interaktywnej wystawy Europa Experience.

Zdobywcom zarówno pierwszego, jak i drugiego miejsca, serdecznie gratulujemy!


powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie
ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK