SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


11.03.2025 Parlament Europejski utworzy biuro Bałkanów Zachodnich w Albanii

Parlament Europejski utworzy biuro w Albanii, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje zaangażowanie na Bałkanach Zachodnich. W kontekście rosnących napięć geopolitycznych i nowego impulsu dla rozszerzenia UE, nowe biuro Parlamentu w Tiranie będzie pełnić rolę kluczowego punktu kontaktowego między Parlamentem Europejskim a parlamentami narodowymi, społeczeństwem obywatelskim oraz lokalnymi partnerami na Bałkanach Zachodnich.

Biuro będzie promować stanowiska i działania Parlamentu, szczególnie w odniesieniu do przystąpienia do UE, oraz wspierać demokrację i reformy instytucjonalne w regionie. Będzie również wspierać przygotowanie oraz kontynuację oficjalnych wizyt posłów do Parlamentu Europejskiego, a także wzmacniać współpracę z innymi instytucjami UE na miejscu oraz z organizacjami międzynarodowymi i społeczeństwa obywatelskiego.

Parlament Europejski konsekwentnie wspierał europejską perspektywę Bałkanów Zachodnich, dostrzegając jego strategiczne znaczenie dla stabilności regionalnej i szerszego projektu europejskiego. Utworzenie biura przedstawicielskiego odzwierciedla szerszą strategię UE polegającą na pogłębianiu zaangażowania w stosunku do krajów kandydackich. Konieczność wzmocnienia partnerstw UE na Bałkanach Zachodnich stała się jeszcze bardziej wyraźna w świetle obecnych wyzwań geopolitycznych, w tym wojny Rosji na Ukrainie.

Utworzenie biura przedstawicielskiego PE w Tiranie podkreśla silne zaangażowanie Parlamentu we wspieranie krajów Bałkanów Zachodnich na ich drodze do członkostwa w UE, przy jednoczesnym wspieraniu stabilności, demokracji i zacieśnianiu więzi między UE a jej sąsiadami.

Kontekst

Obecnie Parlament posiada trzy funkcjonujące biura przedstawicielskie: w Nowym Jorku, do spraw kontaktów z Organizacją Narodów Zjednoczonych; w Dżakarcie, do spraw kontaktów z Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej; oraz w Addis Abebie, do spraw kontaktów z Unią Afrykańską. Decyzja o otwarciu dwóch dodatkowych biur przedstawicielskich (w Albanii i Mołdawii) wynika z wcześniejszej decyzji Biura Parlamentu o utworzeniu biur w Kijowie na Ukrainie oraz w Panamie, w celu zajmowania się relacjami z Ameryką Łacińską i Karaibami.


Zdjęcie: x.com





ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK