SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


14.04.2025 Plan działania dla AI

KE wzmocni europejską infrastrukturę sztucznej inteligencji i obliczeń superkomputerowych za pomocą sieci fabryk sztucznej inteligencji.  

Osiągnięcie pozycji światowego lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) jest celem zainicjowanego dziś planu działania na rzecz sztucznej inteligencji na całym kontynencie. Jak stwierdziła przewodnicząca Ursula von der Leyen na Szczycie Działań na rzecz Sztucznej Inteligencji w lutym 2025 r. w Paryżu, ta ambitna inicjatywa ma na celu przekształcenie silnego tradycyjnego przemysłu europejskiego i jego wyjątkowej puli talentów w potężne silniki innowacji i przyspieszenia w zakresie sztucznej inteligencji.

Wyścig o przywództwo w AI jest daleki od zakończenia. Od najnowocześniejszych modeli podstawowych po specjalistyczne zastosowania sztucznej inteligencji – krajobraz sztucznej inteligencji w UE jest dynamiczny. Jest napędzany przez badania, nowe technologie i kwitnący ekosystem startupów i scaleupów. Plan działania na rzecz sztucznej inteligencji na całym kontynencie zwiększy zdolności Unii Europejskiej w zakresie innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji dzięki działaniom i strategiom politycznym opartym na pięciu kluczowych filarach: 

  1. Budowa infrastruktury danych i obliczeń AI na dużą skalę 

Komisja wzmocni europejską infrastrukturę sztucznej inteligencji i obliczeń superkomputerowych za pomocą sieci fabryk sztucznej inteligencji. Trzynaście z tych fabryk jest już rozmieszczonych wokół wiodących na świecie superkomputerów w Europie. Będą one wspierać unijne przedsiębiorstwa typu start-up, przemysł i naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją w opracowywaniu modeli i zastosowań sztucznej inteligencji.

Jak zapowiedziano w kompasie na rzecz konkurencyjności,  UE pomoże również w tworzeniu gigafabryk sztucznej inteligencji. Będą to duże obiekty wyposażone w około 100 000 najnowocześniejszych chipów AI, cztery razy więcej niż obecne fabryki AI. Zintegrują one ogromną moc obliczeniową i centra danych, aby szkolić i opracowywać złożone modele sztucznej inteligencji na niespotykaną dotąd skalę. Gigafabryki sztucznej inteligencji będą przewodzić kolejnej fali granicznych modeli sztucznej inteligencji i utrzymają strategiczną autonomię UE w krytycznych sektorach przemysłu i nauki, co będzie wymagało inwestycji publicznych i prywatnych. W dniu dzisiejszym opublikowano zaproszenie do wyrażenia zainteresowania  dla zainteresowanych konsorcjów.

Inwestycje prywatne w gigafabryki będą dalej stymulowane za pośrednictwem InvestAI, który zmobilizuje inwestycje o wartości 20 mld euro dla maksymalnie pięciu gigafabryk AI w całej Unii.

Aby pobudzić inwestycje sektora prywatnego w przepustowość chmury obliczeniowej i centra danych, Komisja zaproponuje również akt w sprawie rozwoju chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji. Celem jest co najmniej trzykrotne zwiększenie przepustowości centrów danych w UE w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat, przy czym priorytetowo należy potraktować wysoce zrównoważone centra danych.

  1. Zwiększenie dostępu do dużych i wysokiej jakości danych

Wzmocnienie innowacji w zakresie sztucznej inteligencji wymaga również dostępu do dużych ilości wysokiej jakości danych. Ważnym elementem planu działania jest utworzenie laboratoriów danych, skupiających duże ilości wysokiej jakości danych z różnych źródeł w fabrykach sztucznej inteligencji i zarządzających nimi. Kompleksowa strategia w zakresie unii danych zostanie uruchomiona w 2025 r. w celu stworzenia prawdziwego wewnętrznego rynku danych, który może zwiększyć skalę rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji.

  1. Opracowywanie algorytmów i wspieranie wdrażania sztucznej inteligencji w strategicznych sektorach UE

Pomimo potencjału sztucznej inteligencji tylko 13,5 proc. przedsiębiorstw w UE przyjęło sztuczną inteligencję. Aby opracować dostosowane do potrzeb rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji, zwiększyć ich wykorzystanie w przemyśle i w pełni przyjąć je w strategicznym sektorze publicznym i prywatnym UE, w nadchodzących miesiącach Komisja uruchomi strategię „Zastosuj sztuczną inteligencję”. Europejska infrastruktura innowacyjna w zakresie sztucznej inteligencji, w tym w szczególności fabryki sztucznej inteligencji i europejskie centra innowacji cyfrowych,  odegrają ważną rolę w niniejszej strategii.

  1. Wzmocnienie umiejętności i talentów związanych ze sztuczną inteligencją

Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na talenty związane ze sztuczną inteligencją, Komisja ułatwi międzynarodową rekrutację wysoko wykwalifikowanych ekspertów i naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją za pośrednictwem inicjatyw takich jak pula talentów, działanie „Maria Skłodowska-Curie” „MSCA Choose Europe” oraz programy stypendiów w zakresie sztucznej inteligencji oferowane przez przyszłą Akademię Umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji. Działania te przyczynią się do stworzenia legalnych ścieżek migracji dla wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza UE w sektorze sztucznej inteligencji i przyciągną najlepszych europejskich badaczy i ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji z powrotem do Europy. Komisja opracuje również programy edukacyjne i szkoleniowe w zakresie sztucznej inteligencji i sztucznej inteligencji generatywnej w kluczowych sektorach, przygotowując kolejne pokolenie specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz wspierając podnoszenie i zmianę kwalifikacji pracowników.

  1. Uproszczenie przepisów

Akt w sprawie sztucznej inteligencji zwiększa zaufanie obywateli do technologii i zapewnia inwestorom i przedsiębiorcom pewność prawa niezbędną do zwiększenia skali i wdrożenia sztucznej inteligencji w całej Europie. Komisja uruchomi również punkt obsługi ds. aktu w sprawie sztucznej inteligencji, aby pomóc przedsiębiorstwom w przestrzeganiu aktu w sprawie sztucznej inteligencji. Będzie on pełnił funkcję centralnego punktu kontaktowego i centrum informacji i wytycznych dotyczących aktu w sprawie sztucznej inteligencji.

Kolejne kroki

Niniejszym planem działania Komisja rozpoczyna dziś dwie konsultacje publiczne, trwające do dnia 4 czerwca 2025 r., w celu dalszego kształtowania tych inicjatyw w ramach planu działania na rzecz sztucznej inteligencji na całym kontynencie.

  • Konsultacje publiczne,  w których zachęca się wszystkie zainteresowane strony do wyrażenia opinii na temat aktu w sprawie rozwoju chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji
  • Konsultacje publiczne  w sprawie stosowania sztucznej inteligencji w celu określenia priorytetów zainteresowanych stron, wyzwań związanych z upowszechnianiem sztucznej inteligencji oraz znaczenia proponowanych rozwiązań i podejść politycznych, w tym dodatkowych środków zapewniających sprawne i proste stosowanie aktu w sprawie sztucznej inteligencji.

Trzecie konsultacje publiczne na temat strategii w zakresie unii danych rozpoczną się w maju.

Równolegle Komisja zorganizuje dialog z przedstawicielami przemysłu i sektora publicznego, aby pomóc w kształtowaniu strategii „Zastosuj sztuczną inteligencję”. Dialogi te, wraz z konsultacjami publicznymi, pozwolą zidentyfikować odpowiednie przykłady niewykorzystanego potencjału w zakresie przyjmowania technologii sztucznej inteligencji w konkretnych sektorach, ich obecnej integracji z procesami biznesowymi i produkcyjnymi oraz możliwości zwiększenia skali w tych sektorach i w całej gospodarce.

Cytat

Sztuczna inteligencja leży u podstaw zwiększenia konkurencyjności, bezpieczeństwa i suwerenności technologicznej Europy. Globalny wyścig o sztuczną inteligencję jeszcze się nie skończył. Czas działać jest teraz. W niniejszym planie działania określono kluczowe obszary, w których należy zintensyfikować wysiłki, aby Europa stała się wiodącym kontynentem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Pracujemy nad przyszłością, w której innowacje technologiczne napędzają przemysł i usługi publiczne, przynosząc konkretne korzyści naszym obywatelom i przedsiębiorstwom dzięki godnej zaufania sztucznej inteligencji. Oznacza to silniejszą gospodarkę, przełomy w opiece zdrowotnej, nowe miejsca pracy, zwiększoną wydajność, lepszy transport i edukację, silniejszą ochronę przed zagrożeniami cybernetycznymi oraz wsparcie w przeciwdziałaniu zmianie klimatu.
Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji

Kontekst

1 sierpnia 2024 r. wszedł w życie  akt w sprawie sztucznej inteligencji, a 4 lutego 2025 r. opublikowano wytyczne  dotyczące zakazanych praktyk w zakresie sztucznej inteligencji. 24 stycznia 2024 r. Komisja uruchomiła pakiet środków mających  na celu wsparcie europejskich przedsiębiorstw typu start-up i MŚP w rozwoju godnej zaufania sztucznej inteligencji. W dniu 9 lipca 2024 r. weszło w życie zmienione rozporządzenie w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC,  umożliwiające utworzenie fabryk sztucznej inteligencji. W dniu 10 grudnia 2024 r. wybrano siedem konsorcjów  w celu utworzenia fabryk sztucznej inteligencji, a następnie sześć dodatkowych konsorcjów  w dniu 12 marca 2025 r. Na szczycie dotyczącym działań w zakresie sztucznej inteligencji, który odbył się 11 lutego 2025 r. w Paryżu, przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła InvestAI  – inicjatywę mającą na celu uruchomienie inwestycji w sztuczną inteligencję o wartości 200 mld euro w całej Europie.





ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK