SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


06.02.2007 DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Ponad 100 organizacji z 40 krajów świata włączyło się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu /6 lutego 2007 r./ Główny cel akcji to podniesienie świadomości na temat możliwości, jakie stwarza globalna sieć, ale i zagrożeń, szczególnie dla jej najmłodszych użytkowników. Podobnie jak w dwóch ubiegłych latach, patronat nad tegorocznym Dniem objęła unijna komisarz ds. mediów i społeczeństwa informacyjnego Viviane Reding .

Obchody organizuje European Schoolnet, koordynator projektu Insafe, którego celem jest propagowanie w Europie bezpieczeństwa w internecie.

Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma on na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Europie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbędą się już po raz czwarty, w Polsce - po raz trzeci. W czwartej edycji uczestniczą czterdzieści trzy kraje.


Rozstrzygnięcie konkursu dla szkół ...

W ramach przygotowań do europejskich obchodów tego dnia, w październiku zeszłego roku ogłoszono konkurs dla szkół w całej Europie. Zadaniem uczniów było przygotowanie prac dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Szkoły pracowały w parach (z różnych krajów), a granice geograficzne pokonywano dzięki internetowi i innym nowoczesnym technologiom.

W konkursie wzięło udział ponad 200 szkół, w tym aż 31 z Polski. Do wyboru były trzy tematy: e-prywatność, netykieta oraz siła obrazu. Wyniki ogólnoeuropejskiego konkursu dla szkół dotyczącego bezpieczeństwa w sieci, zostaną ogłoszone w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.


Najważniejsze wydarzenie tegorocznej edycji akcji Dzień Bezpiecznego Internetu

Wydarzeniem dnia będzie światowy blogathon (specjalny blog założony z okazji konkursu na stronie www.saferinternet.org), który dotrze do Australii 6 lutego i będzie posuwać się przez cały dzień na zachód w kierunku Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Wszystkie prace konkursowe zostaną umieszczone właśnie blogathonie w czasie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Ogłoszone tam również będą cztery zwycięskie drużyny. Blogathon otworzy się dla ponad 100 organizacji czekających już w blokach startowych, aby dodać swoje uwagi to tegorocznego wiodącego tematu - Pokonywanie granic .

Częścią obchodów będzie również ogłoszenie wstępnych wyników, uruchomionej dwa miesiące temu, internetowej sondy. Dzięki niej, będzie można lepiej poznać sposoby, w jaki dzieci i młodzież korzystają z internetu i technologii mobilnych, w tym również zagrożeń z tym związanych. Ogłoszone tam zostaną również inne informacje przydatne nie tylko mediom, ale również rodzicom, nauczycielom i młodzieży.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w różnych krajach odbywa się wiele imprez propagujących bezpieczeństwo w sieci. W Holandii gościem honorowym będzie księżniczka Maxima, w Słowenii młodzi ludzie będą wystawiać dzieła artystyczne, a słoweńska telewizja publiczna - emitować klipy na temat bezpieczeństwa w sieci.

W Polsce również odbędzie się szereg konkursów i akcji, w których uczestniczyć będzie wiele szkół i organizacji.


European Schoolnet (www.europeanschoolnet.org), to powstałe w 1997 r. konsorcjum 28 europejskich ministerstw edukacji (w tym polskiego). Jest twórcą ważniejszych europejskich portali edukacyjnych, których celem jest wspomaganie nauki, nauczania i współpracy między szkołami oraz inicjatorem zmian w systemie edukacji związanych z korzystaniem z nowych technologii.

Celem projektu Insafe (http://www.saferinternet.org) jest umożliwienie Europejczykom korzystanie z internetu i innych technologii informacyjnych w sposób bezpieczny, etyczny i efektywny. Jest on finansowany przez Dyrekcję Generalną ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Komisji Europejskiej.

Na Insafe składa się 26 punktów Awareness, jakie powstają w ramach projektu Komisji Europejskiej Safer Internet Action Plan , które współpracują w 24 krajach w Europie oraz z trzech punktów w Argentynie, Australii i Stanach Zjednoczonych.


Zgłoś niebezpieczne treści ...

Internet jest wszechobecny, oferuje nam niewyobrażalne możliwości, zapewnia komunikację, edukację i rozrywkę. Niestety ma także swoje ciemne strony – ostrzega komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding .

Świat internetu w ciągu ostatnich lat uległ wielu zmianom. Nowe możliwości: blogi, Wikipedia, My Space czy You Tube połączyły użytkowników Internetu – uważa komisarz Reding .
W ciągu ostatnich dwóch lat, co 5 miesięcy podwajała się liczba blogów, lawinowo rośnie też liczba stron internetowych, które służą jako miejsce spotkań w sieci.
Internet stwarza dzieciom i młodzieży możliwość komunikacji niezależnie od ich narodowości, religii i czy różnic kulturowych. Aż 50 % rodziców w Europie twierdzi, ze ich niepełnoletnie dzieci korzystają z Internetu. Internet ma także swoje ciemne strony - rośnie niebezpieczeństwo dostępu do nielegalnych i szkodliwych treści udostępnianych w Internecie. Około 20 % rodziców w Europie uważa, ze ich dzieci natknęły się już na strony prezentujące treści pornograficzne lub wykorzystywane przez pedofilów.
Dlatego, jako rodzice, zobowiązani jesteśmy do wyjątkowej czujności – apeluje unijna komisarz.

Komisja Europejska już od kilku lat zajmuje problemem bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci. Dzięki inicjatywie Bezpieczny Internet , powstała europejską sieć składająca się z 21 gorących linii działających w różnych krajach (http://www.inhope.org).
Gorące linie dają możliwość informowania o nielegalnych treściach dostępnych w internecie. Według INHOPE, jedynie w 2005 roku wpłynęło tam około 65.000 skarg.


O tym w 2006 r. : Miesiąc Bezpiecznego Internetu, Dzień Bezpiecznego Internetu


ŹRÓDŁA

PAP http://euro.pap.com.pl

PROJEKT INSAFE http://www.saferinternet.org
PROJEKT INSAFE http://www.saferinternet.org/ww/en/pub/insafe/focus/poland.htm

European Schoolnet http://www.europeanschoolnet.org

INHOPE http://www.inhope.orgfacebook