SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


10.02.2007 JOSE MANUEL BARROSO w POLSCE

Traktat Konstytucyjny UE, pakiet energetyczny, embargo na eksport polskich produktów do Rosji - były głównymi tematami spotkania premiera Jarosława Kaczyńskiego z przebywającym z wizytą w Polsce przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso . Po południu rozpoczęło się z kolei spotkanie Barroso z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Rozmawialiśmy o bardzo ważnym pakiecie energetycznym. Tutaj doszło do poważnego zbliżenia stanowisk. Rozmawialiśmy także o sprawach związanych z wetem, z zakazem polskiego eksportu (do Rosji). To wiąże się z perspektywą rozmów na temat porozumienia UE - Rosja - podkreślił szef polskiego rządu po spotkaniu.

Jarosław Kaczyński podziękował Barroso za postawę w sprawach, które w ostatnich miesiącach dotyczyły podstawowych interesów naszego kraju. Pan przewodniczący umacnia ten element UE, który ją buduje i jest jej podstawowym sensem, to znaczy europejską solidarność - podkreślił premier.

Barroso, jak mówił, zwrócił się z prośbą o poparcie tzw. pakietu energetycznego, który zostanie przedstawiony podczas szczytu UE w marcu tego roku.

Są to działania będące podstawą, aby sektor energetyczny działał w sposób bardziej konkurencyjny, a jednocześnie był tym obszarem, który może w sposób zrównoważony się rozwijać - powiedział w Belwederze Barroso.

Chodzi tu o wypracowanie wspólnego podejścia. Trudno żebyśmy byli traktowani jako wiarygodni mówiący jednym głosem, jeżeli wewnątrz Unii Europejskiej przemawiamy 27 głosami - zaznaczył szef KE. Jak dodał, bardzo ważne jest, aby kraje UE wypracowały podejście zgodne z zasadą solidarności europejskiej.

Innym tematem spotkania szefa polskiego rządu z przewodniczącym KE była kwestia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Barroso ocenił, że rozwiązanie tej kwestii jest w interesie zarówno Polski, Unii Europejskiej, jak i Rosji.

Od 5 lutego inspektorzy weterynaryjni z Rosji kontrolują system nadzoru weterynaryjnego w Polsce. Barroso podkreślił, że przedstawiciele Komisji Europejskiej uczestniczą w tej kontroli.

Mam nadzieję, że te działania przełożą się na możliwość rozwiązania tego problemu. Z całą pewnością byłoby to w interesie zarówno UE, jak i Rosji, ale także przede wszystkim Polski - zaznaczył.
Uważam, że ważne jest, aby znaleźć rozwiązanie dla tej kwestii, gdyż kiedy będziemy mieli to zamknięte, będziemy mogli budować relacje, które będą relacjami pozwalającymi na stabilny rozwój - dodał Barroso.

Dopytywany podkreślił, że KE starała się nieść wsparcie i pomoc w tej sprawie. Dlatego też zwróciliśmy się do władz rosyjskich, by przedstawiciele Komisji uczestniczyli w misji weterynaryjnej, która jest teraz prowadzona - zaznaczył.

Jak dodał, na tym etapie nie sposób przewidzieć, jaką decyzję podejmą władze Rosji. Ale mam nadzieję, że ta decyzja będzie podjęta jak najszybciej. Nie ma powodów, aby w jakiś sposób tę sprawę przedłużać - mówił szef KE. Słyszeliśmy, że były problemy, że to embargo zostało nałożone w sposób nieusprawiedliwiony, mam nadzieję, że te kwestie zostaną jak najszybciej rozstrzygnięte - mówił Barroso.

Barroso podziękował premierowi Kaczyńskiemu za gościnność. Podkreślił, że spotkanie z szefem polskiego rządu było ciekawe i niezwykle pożyteczne.

Po godz. 16 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się z kolei spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Barroso.

Jednym z głównych tematów rozmów Lecha Kaczyńskiego z Barroso ma być problem zniesienia rosyjskiego embarga na niektóre polskie produkty zwierzęce i roślinne.

Jose Manuel Barroso przyjechał do Polski na zaproszenie Business Center Club. Wieczorem odbierze nagrodę specjalną przyznaną mu przez BCC za działania na rzecz rozszerzenia Unii Europejskiej i przychylność wobec Polski.

Tekst wystąpienia w BCC do pobrania /MSWord/ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK