SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


20.02.2007 OSCYPKA CIĄG DALSZY ...

Ministerstwo rolnictwa czeka na oficjalną informację Komisji Europejskiej w sprawie oscypka - poinformował PAP we wtorek zastępca dyrektora biura ministra rolnictwa Dariusz Goszczyński. W lutym nie udało się zarejestrować serka z powodu protestu Słowaków, którzy ostatecznie zapowiedzieli, że wycofają weto. Oscypek - tradycyjny ser z Podhala - miał być pierwszym polskim produktem regionalnym uznanym w UE. Jednak w ostatniej chwili Słowacja złożyła zastrzeżenia, co odsunęło jego rejestrację.

Słowacja zakwestionowała ochronę oscypka produkowanego w Polsce, gdyż - jej zdaniem - zagroziłoby to rejestracji słowackiej odmiany tego sera pod nazwą osztiepok.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bratysławie słowacki minister rolnictwa zapowiedział, że Słowacja wycofa swoje weto, gdy tylko otrzyma zapewnienie Warszawy, że nazwa tego serka będzie używana tylko w języku polskim.

Zgadzamy się, aby Polacy produkowali +oscypek+, a my +osztiepok+. Bez możliwości tłumaczenia nazwy tych serów na inne języki - powiedział w poniedziałek PAP słowacki minister rolnictwa Miroslav Jurenia.

Goszczyński przypomniał, że w grudniu 2005 r. przedstawiciele ministerstw rolnictwa: polskiego i słowackiego, doszli do porozumienia w sprawie rejestracji. Zapisano wtedy różnice w metodach produkcji tych serów, choć oba mają to samo pochodzenie historyczne i wspólną tradycję (wywodzą się od serów wołoskich).

Polski oscypek jest serem owczym, który może mieć domieszkę 40 proc. mleka krowiego, zaś w słowackim osztiepku mleko krowie może stanowić aż 80 proc.

Goszczyński podkreślił, że słowackie ministerstwo rolnictwa dotychczas oficjalnie nie wyjaśniło Polsce swojego stanowiska. Wiem, że Słowacy przygotowali pismo do polskiego premiera - dodał.

Zdaniem zastępcy dyrektora biura ministra rolnictwa, by resort mógł się odnieść do tej sprawy, najpierw musi oficjalnie otrzymać stanowisko KE. Dodał, że Komisja nie ma w procedurach określonego terminu na poinformowanie zainteresowanego kraju.


WIĘCEJ O OSCYPKU ...

OSCYPEK CHRONIONY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
A JEDNAK SŁOWACKO - POLSKI SPÓR o OSCYPEKŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plfacebook