SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?



NOWOŚCI EUROPE DIRECT LUBLIN


08.05.2025 Konkurs na prowadzenie punktów
EUROPE DIRECT 2026-2030

Komisja Europejska ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wybrania partnerów do prowadzenia punktów EUROPE DIRECT w latach 2026-2030. Misją punktów EUROPE DIRECT jest zbliżenie UE do jej obywateli.
Punkty EUROPE DIRECT są dobrze powiązane ze społecznościami lokalnymi i podejmują działania informacyjne i komunikacyjne na tematy związane z UE będące przedmiotem zainteresowania społeczności lokalnej, samodzielnie lub we współpracy z Przedstawicielstwami Komisji Europejskiej, Biurami Parlamentu Europejskiego, innymi sieciami informacyjnymi UE i lokalnymi podmiotami opiniotwórczymi.
Termin składania wniosków: 17 czerwca 2025 r., 17:00 CET (czasu obowiązującego w Brukseli)



06.05.2025 UE w pełni położy kres swojej zależności od rosyjskiej energii

UE zakończy swoją zależność od rosyjskiej energii poprzez wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i ropy naftowej oraz stopniowe wycofywanie rosyjskiej energii jądrowej, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnych dostaw i cen energii w całej Unii. Przedstawiony dziś przez Komisję Europejską plan działania REPowerEU toruje drogę do zapewnienia pełnej niezależności energetycznej UE od Rosji.
Pomimo znacznych postępów osiągniętych w ramach planu REPowerEU i dzięki sankcjom od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w 2024 r. UE odnotowała odbicie importu gazu z Rosji. Konieczne są zatem bardziej skoordynowane działania, ponieważ nadmierna zależność UE od importu energii z Rosji stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.



05.05.2025 Dzień Europy w Lublinie

EUROPE DIRECT Lublin, działający przy Europejskim Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw, a także Miasto Lublin, Stowarzyszenie Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, Fundacja Głuche Miasto, Europeers Polska, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Lublinie i Stowarzyszenie ,,KANONIKOS" serdecznie zapraszają do relacjonowania tegorocznego Dnia Europy.
Wspomniane wydarzenie odbędzie się w dniu 9 maja 2025 r. w godzinach 14:00–18:00 na Placu Litewskim w Lublinie. Właśnie w tym dniu przypada 75 rocznica deklaracji Schumana. Wspomniana deklaracja wygłoszona przez Roberta Schumana, ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji, zapoczątkowała proces integracji powojennej Europy.



05.05.2025 12 państw UE wnioskuje o wspólne uruchomienie klauzuli obronnej

Dwanaście państw UE złożyło wnioski o uruchomienie krajowej klauzuli wyjścia w ramach planu ReArm Europe. Ma to umożliwić zwiększenie wydatków na obronność bez naruszania reguł fiskalnych UE.
Do tej pory 12 państw członkowskich złożyło do Komisji pisemny wniosek o uruchomienie krajowej klauzuli wyjścia w ramach paktu stabilności i wzrostu w ramach pakietu ReArm Europe Plan/Readiness 2030 przedstawionego w marcu 2025 r. Są to Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowacja i Słowenia. Oczekuje się, że dodatkowe wnioski zostaną złożone na późniejszym etapie, ponieważ kilka państw członkowskich wyraziło zainteresowanie skorzystaniem z tej klauzuli.



23.04.2025 Komisja Budżetowa ustala priorytety kolejnego wieloletniego budżetu UE

Posłowie do PE z Komisji Budżetowej poparli pierwsze sprawozdanie przedstawiające wizję Parlamentu dotyczącą kolejnego wieloletniego budżetu UE.
W sprawozdaniu przyjętym w środę 23 głosami za, 9 przeciw i 2 wstrzymującymi się, posłowie do PE podkreślili potrzebę znacznie ambitniejszego wieloletniego budżetu UE (wieloletnie ramy finansowe – WRF), który może sprostać rosnącym oczekiwaniom obywateli UE w obliczu szybko zmieniającego się globalnego tła. Obecny pułap wydatków wynoszący 1% dochodu narodowego brutto (DNB) UE-27 nie jest wystarczający, aby sprostać rosnącej liczbie kryzysów i wyzwań, stwierdzono w sprawozdaniu. Wraz z wycofywaniem się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli, wydatki muszą uwzględniać wojnę Rosji, trudne tło gospodarcze i społeczne, lukę w konkurencyjności oraz postępujące kryzysy: klimatyczny i bioróżnorodności.



23.04.2025 40 lat strefy Schengen

KE publikuje czwarte sprawozdanie na temat stanu strefy Schengen, w którym dokonuje przeglądu sytuacji w minionym roku i ustala priorytety na nadchodzący rok.
40 lat od jej utworzenia pokazuje, że strefa Schengen przyniosła ogromne korzyści UE i jej obywatelom. Stanowi on podstawę rynku wewnętrznego UE i ułatwia życie prawie 450 milionom ludzi. W ubiegłym roku strefa Schengen po raz kolejny stała się najczęściej odwiedzanym miejscem na świecie, przyjmując ponad pół miliarda odwiedzających i napędzając wzrost gospodarczy w całej Unii.
Z czasem strefa Schengen przekształciła się w solidny i kompleksowy system, w którym państwa członkowskie przy wsparciu UE skutecznie zarządzają granicami zewnętrznymi, bezpieczeństwem i migracją w skoordynowany sposób.



22.04.2025 Inwestycje w obronność

Budżet UE przeznaczony na wsparcie związane z obronnością będzie do wykorzystania w ramach nowego rozporządzenia. Nowe ukierunkowane zmiany w istniejących unijnych programach finansowania będą wspierać szybsze, bardziej elastyczne i skoordynowane inwestycje w europejską bazę technologiczno-przemysłową sektora obronnego (EDTIB). Na mocy nowego rozporządzenia mającego stymulować inwestycje związane z obronnością w ramach budżetu UE zaproponowanego przez Komisję UE wzmocni swoją gotowość do obrony do 2030 r. i wdroży plan ReArm Europe.
Proponowane zmiany zwiększą zdolność UE i państw członkowskich do rozwijania, zwiększania skali i wprowadzania innowacji w zakresie kluczowych zdolności obronnych, a jednocześnie ułatwią dostęp do funduszy UE na projekty związane z obronnością.



14.04.2025 Plan działania dla AI

Osiągnięcie pozycji światowego lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) jest celem zainicjowanego dziś planu działania na rzecz sztucznej inteligencji na całym kontynencie. Jak stwierdziła przewodnicząca Ursula von der Leyen na Szczycie Działań na rzecz Sztucznej Inteligencji w lutym 2025 r. w Paryżu, ta ambitna inicjatywa ma na celu przekształcenie silnego tradycyjnego przemysłu europejskiego i jego wyjątkowej puli talentów w potężne silniki innowacji i przyspieszenia w zakresie sztucznej inteligencji.
Wyścig o przywództwo w AI jest daleki od zakończenia. Od najnowocześniejszych modeli podstawowych po specjalistyczne zastosowania sztucznej inteligencji – krajobraz sztucznej inteligencji w UE jest dynamiczny.



11.03.2025 UE musi bronić swoich interesów na arenie międzynarodowej

Posłowie chcą, aby UE zdecydowanie zareagowała na agresję Rosji w Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie i powrót tzw. polityki "wielkomocarstwowej". UE powinna znacząco zwiększyć i przyspieszyć wsparcie dla Ukrainy, aby zapewnić jej silną pozycję i powstrzymać dalszą agresję Rosji po potencjalnym porozumieniu o zawieszeniu broni, stwierdzili posłowie w dwóch sprawozdaniach przyjętych w środę.
W sprawozdaniu dotyczącym Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZiB), przyjętym 378 głosami za, 188 przeciw, przy 105 wstrzymujących się, Parlament ostrzega, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie powoduje erozję europejskiej architektury bezpieczeństwa, destabilizując i zagrażając wschodnioeuropejskiemu sąsiedztwu i Bałkanom Zachodnim.



20.03.2025 Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Metsola do liderów UE: „Musimy myśleć szerzej i działać szybciej”

Przemawiając do liderów UE, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powtórzyła, że w świecie rosnących potęg, Europa musi zwiększyć swoje ambicje polityczne: w zakresie obrony i konkurencyjności.
W kwestii Ukrainy podkreśliła, że pokój zawsze będzie na szczycie naszej listy priorytetów. Przewodnicząca Metsola przestrzegła jednak, że „pokój musi być prawdziwy, w przeciwnym razie jest po prostu iluzją pokoju”.



11.03.2025 Parlament Europejski utworzy biuro Partnerstwa Wschodniego w Mołdawii

Parlament Europejski utworzy biuro w Mołdawii, aby jeszcze bardziej wzmocnić zaangażowanie w regionie Partnerstwa Wschodniego W kontekście rosnących napięć geopolitycznych i nowego impulsu dla rozszerzenia UE, nowe biuro Parlamentu Europejskiego w Kiszyniowie będzie pełnić rolę kluczowego punktu kontaktowego między Parlamentem Europejskim a parlamentami narodowymi, społeczeństwem obywatelskim oraz lokalnymi partnerami w regionie Partnerstwa Wschodniego.
Biuro będzie promować stanowiska i działania Parlamentu, wspierać demokrację oraz reformy instytucjonalne w regionie. Będzie także wspierać przygotowanie i kontynuację oficjalnych wizyt posłów do Parlamentu Europejskiego, a także wzmacniać współpracę z innymi instytucjami UE na miejscu, organizacjami międzynarodowymi oraz społeczeństwem obywatelskim.



11.03.2025 Parlament Europejski utworzy biuro Bałkanów Zachodnich w Albanii

Parlament Europejski utworzy biuro w Albanii, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje zaangażowanie na Bałkanach Zachodnich. W kontekście rosnących napięć geopolitycznych i nowego impulsu dla rozszerzenia UE, nowe biuro Parlamentu w Tiranie będzie pełnić rolę kluczowego punktu kontaktowego między Parlamentem Europejskim a parlamentami narodowymi, społeczeństwem obywatelskim oraz lokalnymi partnerami na Bałkanach Zachodnich.
Biuro będzie promować stanowiska i działania Parlamentu, szczególnie w odniesieniu do przystąpienia do UE, oraz wspierać demokrację i reformy instytucjonalne w regionie. Będzie również wspierać przygotowanie oraz kontynuację oficjalnych wizyt posłów do Parlamentu Europejskiego, a także wzmacniać współpracę z innymi instytucjami UE na miejscu oraz z organizacjami międzynarodowymi i społeczeństwa obywatelskiego.



04.03.2025 Rzuć wszystko i zostań Blue Bookiem!

Marzysz o stażu w Komisji Europejskiej? Chcesz dowiedzieć się, jak zwiększyć swoje szanse na aplikację?
Dołącz do naszego spotkania online, podczas którego byli stażyści Komisji Europejskiej podzielą się swoimi doświadczeniami, a my opowiemy, jak wygląda proces rekrutacji – od pierwszego kroku aż po rozpoczęcie pracy w Brukseli (i nie tylko).
Nie przegap okazji, by poznać kulisy jednego z najbardziej prestiżowych staży w instytucjach europejskich i zapisz wydarzenie już dziś!



24.02.2025 UE przyjmuje 16. pakiet sankcji wobec Rosji

Komisja z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie przez Radę 16. pakietu sankcji wobec Rosji. W związku z tym, że rozpoczyna się czwarty rok nielegalnej agresji Rosji, pakiet ten ma na celu dalsze zwiększenie presji na agresora i świadczy o niezachwianym zaangażowaniu UE na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie.
16. pakiet dotyczy systemowo ważnych sektorów rosyjskiej gospodarki, takich jak energetyka, handel, transport, infrastruktura i usługi finansowe. Dodaje się w nim również dalsze środki mające na celu przeciwdziałanie obchodzeniu przepisów. Aby ograniczyć ryzyko obchodzenia naszych sankcji, niektóre postanowienia 16. pakietu znalazły teraz odzwierciedlenie w systemie sankcji wobec Białorusi. Ponadto UE zaktualizowała i wzmocniła swoje systemy sankcji wobec Krymu i Sewastopola oraz niekontrolowanych przez rząd obszarów obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego.



19.02.2025 Posłowie do PE uważają, że wszelkie negocjacje pokojowe dotyczące Ukrainy muszą się odbywać z jej udziałem

We wspólnym oświadczeniu posłowie do PE podkreślają również, że architektura bezpieczeństwa Europy nie może być omawiana bez aktywnego zaangażowania UE i jej państw członkowskich.
Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, David McAllister (EPL, Niemcy), przewodniczący delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina, Pekka Toveri (EPL, Finlandia), przewodniczący delegacji do spraw stosunków z USA, Brando Benifei (S&D, Włochy), przewodniczący delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja, Ville Niinistö (Zieloni/EFA, Finlandia), stały sprawozdawca Komisji Spraw Zagranicznych ds. Ukrainy, Michael Gahler (EPL, Niemcy), stały sprawozdawca Komisji Spraw Zagranicznych ds. USA, Michał Szczerba (EPL, Polska) i stała sprawozdawczyni Komisji Spraw Zagranicznych ds. Rosji, Sandra Kalniete (EPL, Łotwa) wydali w środę następujące oświadczenie...



17.02.2025 Webinarium pt. Fundusze Europejskie 2021-2027 na założenie działalności gospodarczej - 20.02.2025 r.

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Lublinie zaprasza na webinarium "Fundusze Europejskie 2021-2027 na założenie działalności gospodarczej". Na spotkaniu online przedstawimy możliwości pozyskania środków z Funduszy Europejskich oraz z innych źródeł na założenie działalności gospodarczej. Udział w Webinarium jest bezpłatny.



11.02.2025 UE uruchamia inicjatywę InvestAI, aby uruchomić inwestycje w sztuczną inteligencję o wartości 200 mld euro

Na Szczycie Działania na rzecz Sztucznej Inteligencji (AI) w Paryżu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen uruchomiła dziś InvestAI – inicjatywę mającą na celu uruchomienie 200 mld euro na inwestycje w sztuczną inteligencję, w tym nowego europejskiego funduszu w wysokości 20 mld euro na gigafabryki AI. Ta duża infrastruktura sztucznej inteligencji jest potrzebna, aby umożliwić otwarty, oparty na współpracy rozwój najbardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji i uczynić Europę kontynentem sztucznej inteligencji.



06.02.2025 Jubileuszowa 20. edycja Olimpiady „Gwiezdny Krąg”

Rusza Jubileuszowa XX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych: liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych i branżowych.
Olimpiada organizowana jest przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Stowarzyszenie „Słupski Instytut ds. Młodzieży przy współpracy z ekspertami Team Europe Direct, Punktami Europe Direct oraz Stowarzyszeniem „Pomorskie w Unii Europejskiej”.
Dla trzech pierwszych miejsc przewidzieliśmy nagrody specjalne: wyjazd turystyczny do wybranego przez uczestnika miejsca w Unii Europejskiej. Może to być zwrot kosztów wycieczki z biurem podróży lub zorganizowanej przez samego uczestnika, także z możliwością zabrania we wspólną podróż innej osoby.



04.02.2025 Ważny krok w kierunku rozliczenia Rosji za wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie

Komisja i wysoka przedstawicielka Kaja Kallas z zadowoleniem przyjmują ważny krok w kierunku rozliczenia Rosji za wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie
Wysocy rangą specjaliści prawni Komisji Europejskiej, Europejska Służba Działań Zewnętrznych, Rada Europy, Ukraina i 37 państw położyli dziś podwaliny prawne pod utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Uczestnicy uzgodnili również najważniejsze elementy „projektu statutu Schumana”, podstawowego tekstu prawnego, który będzie regulował funkcjonowanie specjalnego trybunału.
Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała: „Gdy Rosja zdecydowała się przekroczyć granice Ukrainy swoimi czołgami, łamiąc Kartę Narodów Zjednoczonych, popełniła jedno z najpoważniejszych naruszeń: zbrodnię agresji. Nadszedł czas na sprawiedliwość. Sprawiedliwość dla Ukrainy. Przygotowaliśmy podstawy prawne specjalnego trybunału. Nie może być mowy o sprawiedliwości bez odszkodowań. Rosja musi zostać rozliczona za swoją agresję – i musi zapłacić. Uczyniliśmy pierwszy krok w kierunku utworzenia Komisji ds. Roszczeń z udziałem UE. Ten nowy organ będzie rozstrzygał roszczenia wpisane do rejestru szkód”.



31.01.2025 UE inwestuje ponad 1,2 mld euro w infrastrukturę transgraniczną, przyczyniając się do budowy unii energetycznej i zwiększenia konkurencyjności

Komisja przeznaczy prawie 1,25 mld euro w formie dotacji z instrumentu „Łącząc Europę” na 41 transgranicznych projektów dotyczących infrastruktury energetycznej, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w 2024 r.wramach polityki transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E).
Jest to największe zaproszenie do składania wniosków w ramach obecnego programu „Energia” instrumentu „Łącząc Europę”, zarówno pod względem otrzymanych wniosków, jak i przyznanego finansowania, i wykracza poza początkowy orientacyjny budżet zaproszenia w wysokości 850 mln EUR. Jest to również pierwsze zaproszenie do składania wniosków w ramach zmienionego rozporządzenia TEN-E, które obejmuje projekty dotyczące wodoru i morskiej sieci elektroenergetycznej.



30.01.2025 Unia. To się opłaca

Polska otrzymuje co roku znaczące wsparcie finansowe z funduszy unijnych na rozwój infrastruktury technologicznej, badania naukowe i innowacje. Dzięki temu wspierana jest działalność małych i średnich firm w całym kraju. Między innymi o tym traktuje kolejny odcinek audycji o o Polityce Spójności dla Komisji Europejskiej oraz DG Regio pt. "Unia. To się opłaca", który polecamy, traktujący o w największym parku technologicznym w Polsce, czyli Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, którego głównym zadaniem jest tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju innowacyjnych firm.



22.01.2025 Europe, Let’s cooperate! 19-20 marca 2025. Kraków

Trwa rejestracja na międzynarodowe forum współpracy programu Interreg Europa - 19-20 marca 2025 w Krakowie
Program Interreg Europa wspiera wymianę doświadczeń, nowatorskie rozwiązania i budowę potencjału instytucji uczestniczących w przygotowaniu i realizacji polityk rozwoju regionalnego, w tym programów celu Inwestycje na rzecz zatrudnienia i wzrostu. Zasięg geograficzny programu obejmuje 27 państw członkowskich UE, Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Macedonię Północną, Mołdawię, Norwegię Serbię, Szwajcarię i Ukrainę. Celem 11. dorocznego forum współpracy międzyregionalnej Europe, Let’s cooperate! jest przedstawienie oferty i rezultatów programu Interreg Europa, a także umożliwienie nawiązywania nowych międzynarodowych partnerstw. Organizatorem jest Wspólny Sekretariat Interreg Europa. Językiem forum jest język angielski. Forum zostało objęte patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE.



17.01.2025 DIALOG MŁODZIEŻOWY z udziałem wiceprzewodniczącej KE Roxany Minzatu - 20 stycznia - 16:00-18:00, online

Z przyjemnością informujemy, że 20 stycznia (poniedziałek) Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wraz z Dyrekcją Generalną ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury (EAC) Komisji Europejskiej organizuje Dialog Młodzieżowy z udziałem Roxany Minzatu, wiceprzewodniczącej wykonawczej ds. praw socjalnych, umiejętności, pracy wysokiej jakości oraz gotowości. Zapraszamy do obejrzenia zaproszenia, które wiceprzewodnicząca Minzatu nagrała specjalnie dla Was/



13.01.2025 Nowy pakiet pomocy humanitarnej UE dla Ukrainy o wartości 148 mln EUR

Rosyjska wojna napastnicza wciąż trwa i powoduje ogromne zniszczenia w Ukrainie. Obecnie 12,7 mln osób potrzebuje pilnej pomocy. Nowe środki finansowe Komisji Europejskiej mają zapewnić ratujące życie wsparcie. Istotne jest, aby niezbędna pomoc dotarła do najsłabszych grup ludności w Ukrainie. Nowe finansowanie w wysokości 148 mln euro będzie w dalszym ciągu przeznaczane na wsparcie niezbędnej pomocy humanitarnej zarówno na Ukrainie, jak i w Mołdawii, a łączna kwota pomocy humanitarnej przyznanej przez Komisję Europejską wyniesie ponad 1,1 mld euro.



09.01.2025 Badanie Eurobarometru pokazuje silne poparcie dla wspólnej polityki rolnej (WPR)

Zgodnie z najnowszymbadaniemEurobarometru poparcie dla wspólnej polityki rolnej (WPR) UE osiągnęło rekordowy poziom. Poziom świadomości społecznej na temat WPR jest najwyższy od 2007 r., a 78% respondentów twierdzi, że zna wspólną politykę rolną UE. Ponad 70 % respondentów zgadza się, że UE, za pośrednictwem WPR, wypełnia swoją rolę w dostarczaniu bezpiecznej, zdrowej i zrównoważonej żywności wysokiej jakości. Świadczy to o wyraźnym zrozumieniu i świadomości kluczowej roli, jaką odgrywają polityki rolne UE.



03.01.2025 Komisja otrzymuje wniosek Polski o wypłatę 7,3 miliarda euro w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

27 grudnia 2024 r. Komisja Europejska otrzymała trzeci wniosek Polski o wypłatę środków w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), opiewający na 4,2 miliarda euro w formie dotacji i 3,1 miliarda euro w formie pożyczek, po odjęciu zaliczek. Wniosek Polski dotyczy łącznie 41 kamieni milowych i celów. Cały plan odbudowy i zwiększania odporności Polski zostanie sfinansowany kwotą 59,8 miliarda euro.










PE TEMATY


O UNII EUROPEJSKIEJ - SIECI, INFORMACJE, PORADY

NA STRONIE EC.EUROPA.EU



INKUBATOR WSPÓŁPRACY POLSKO-CZESKIEJ

INFORMACJE O PROJEKCIE


VISION OF EUROPE

STRONA PROJEKTU


ORGAN PROWADZĄCY

WIĘCEJ WIADOMOŚCI EUROPE DIRECT LUBLIN